Konwersja Cyfrowa Domów Kultury
Opublikowano 02.08.2022 10:10

Miejski Dom Kultury informuje, iż z pośród 1221 wniosków, jako jedna z 200 instytucji kultury w Polsce zakwalifikował się do realizacji projektu w ramach Konwersji Cyfrowej Domów Kultury finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej" III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, który w ramach powyższego projektu zdobył  116 900,00 zł dofinansowania. 

Głównie działania zaplanowane w obrębie projektu pn. "Okno na kulturę-Kultura, sztuka i edukacja również dla niezwykłych", to wyposażenie instytucji w nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i multimedialny, który umożliwi wprowadzenie atrakcyjnych przedsięwzięć w zakresie edukacji kulturalnej oraz animowania działań kulturalnych w społeczności lokalnej. Podjęte zostaną również działania zmierzające do zwiększenia dostępności oferty kulturalnej dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami poprzez zakup i montaż pętli indukcyjnej do dużej sali kinowej, galerii oraz Kasy Kina MDK. Umożliwi to osobom używającym aparatów słuchowych lepszy odbiór dźwięków podczas uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych a tym samym pełne uczestnictwo w kulturze.

W ramach projektu także kadra Miejskiego Domu Kultury, poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury zostanie wyposażona w nowe kompetencje w zakresie dostosowania prowadzenia działalności kulturalnej i animacyjnej do nowych warunków zmieniającej się rzeczywistości w związku z epidemią COVID-19.

Realizacja powyższego projektu przyczyni się do zwiększenia możliwości podejmowanych przez instytucję kultury działań oraz zwiększenia grona odbiorców.

Projekt będzie realizowany od lipca 2021 do końca czerwca 2022 roku.

 

W ramach realizacji projektu "Konwersja cyfrowa domów kultury"  9 maja Uczniowie wągrowieckich szkół średnich wzięli udział w warsztatach z zakresu Digital skills. Spotkanie poprowadził Wojtek Kardyś - wykładowca WH AGH w Krakowie, specjalista od marketingu internetowego oraz personal brandingu. Druga część warsztatów odbyła się 12 maja w formie online.
 
23 maja mieliśmy okazję szkolić się pod okiem sympatycznej ekipy z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Pokazali nam jak pracować z osobami o różnym charakterze niepełnosprawności.

Wideo relacja ze szkolenia: https://www.facebook.com/mdk.miejskidomkultury/videos/1801348270197124

 

 
Korzystając z dedykowanego dla naszej instytucji linku będzie można skorzystać z tłumacza języka migowego:
https://tlumacz.migam.org/Miejski_Dom_Kultury_w_Wagrowcu

 

Dbając o niezwykłych odbiorców kultury – jakimi z pewnością są osoby niewidome, słabo widzące i osoby niedosłyszące – oraz chcąc zapewnić im komfort pobytu, w wągrowieckim Miejskim Domu Kultury zawieszone zostały tablice informacyjne z wykorzystaniem alfabetu Braille'a.

 

Ponadto zamontowany został system pętli indukcyjnych, który funkcjonuje przy kasie Kina MDK, w Dużej Sali Kina oraz w Galerii MDK.

 
Takie udogodnienia powstają w ramach projektu grantowego „Konwersja cyfrowa domów kultury”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Mamy nadzieję, że takie rozwiązania sprawią, że kultura w naszym mieście stanie się bardziej dostępna dla odbiorów.
 

Opublikowano 06.08.2022 14:02
 6 sierpnia (sobota) o godzinie 18.00 w Amfiteatrze Miejskim odbył się koncert przebojów światowych i operetkowych w wykonaniu znanych i lubianych artystów: Bartosza Kuczyka, Mariusza Ruty i Emilii Zielińskiej. Podczas koncertu wystąpiły dzieci - uczestnicy letnich warsztatów baletowych - wraz z tancerką z Teatru Narodowego w Kijowie, Mariną Ostapei. Zaprezentowany został specjalnie przygotowany program musicalowo – baletowy. Była to podróż po Krainie Magii jako podsumowanie letnich warsztatów artystycznych pod kierunkiem tancerki.
Opublikowano 21.08.2022 14:02
Miejski Dom Kultury w Wągrowcu prezentuje Małą Scenę MDK - cykl koncertów artystów, którzy umilą letnie wieczory mieszkańcom naszego miasta. 21 sierpnia o godzinie 18:00 odbył się Recital Jazzowy w wykonaniu Marty Jastrząbek oraz Michała Maćkiewicza. Dziękujemy, że byliście z nami!   KIM JESTEŚMY? MARTA JASTRZĄBEK: Jestem absolwentką Wokalistyki Jazzowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Występowałam w spektaklu muzycznym pt. „Kobieta według Młynarskiego” oraz nagrałam utwory na płytę o tym samym tytule. Jestem laureatką konkursów i festiwali ogólnopolskich. Zdobyłam m. in.: • Ill miejsce na...
Opublikowano 23.08.2022 19:07
Miejski Dom Kultury w Wągrowcu prezentuje Małą Scenę MDK - cykl koncertów artystów, którzy umilą letnie wieczory mieszkańcom naszego miasta. 23 sierpnia o godzinie 20:00 w Galerii MDK zaprosiliśmy do wspólnej zabawy razem z Claire Kelly - piosenkarką i autorką tekstów prosto z Nashville w Stanach Zjedniczonych! Nasz gość podzielił się z Wami pięknymi utworami i historiami, które miło było wysłuchać na zbliżające się zakończenie wakacji. Dziękujemy za Waszą obecność!
Opublikowano 28.08.2022 18:06
𝗛𝗼𝗹𝗶 Ś𝘄𝗶𝗲̨𝘁𝗼 𝗞𝗼𝗹𝗼𝗿𝗼́𝘄 - 𝗡𝗮𝗷𝘄𝗶𝗲̨𝗸𝘀𝘇𝗮 𝘄 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗰𝗲 𝗸𝗼𝗹𝗼𝗿𝗼𝘄𝗮 𝘁𝗿𝗮𝘀𝗮 𝘇𝗮𝘄𝗶𝘁𝗮ła 𝗱𝗼 Wągrowca!   Święto Kolorów odbyło się w Parku Miejskim obok Amfiteatru 28 sierpnia 2022.  Przygotowaliśmy dla Was aż 9 kolorów proszków, a DJ-e zagrali tak, abyście nawet na moment nie przestali się bawić. Dostępne były: kolorowa wata cukrowa, kolorowe okulary, Bazooki CO2. Na terenie Parku Miejskiego przy Amfiteatrze znalazła się również strefa Foodtrucków.   Daliście się ponieść kolorowemu szaleństwu! Dziękujemy za wspólną zabawę przy muzyce i kolorach!    
Opublikowano 17.09.2022 11:11
ZBIGNIEW URBANYI. ZDOBYWCY PÓŁNOCY wystawa fotografii 17.09 > 16.10.2022 Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, ul. Kościuszki 55 Otwarcie wystawy 17.09.2022 / 17.00     Wystawa fotografii Zbigniewa Urbanyiego stanowi zbiór unikatowych zdjęć z których większość nie była dotąd nigdzie publikowana. Stanowi ona zapis pionierskich rejsów jachtu s/y Euros wybudowanego w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy. Aparat fotograficzny w rękach wprawnego dziennikarza stanowi doskonałe narzędzie do dokumentacji zdarzeń towarzyszących morskim wyprawom. Na fotografiach znajdziemy więc nie tylko imponujące rozm...
Opublikowano 01.10.2022 18:06
                    Na naszym konwencie skrzyżowały się światy anime i mangi - tak, jak krzyżują się rzeki Nielba i Wełna na wągrowieckiej Bifurkacji! Dziękujemy, że byliście tego dnia razem z MDK Wągrowiec i przenieśliście się do świata małej Japonii w centrum Pałuk!
Opublikowano 16.10.2022 18:06
16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski został wybrany na papieża.   Z tej okazji odbył się dla Państwa na Koncert Zbigniewa Zaranka "Janie Pawle, bracie nasz". Wydarzenie odbyło się w hołdzie Jana Pawła II 16 października o godz. 18:00 w Galerii MDK .  
Opublikowano 31.10.2022 15:03
31 października obył się FESTIWAL DUSZ - DIA LES MUERTOS czyli Halloween po meksykańsku!  O 16:00 zaprasiliśmy Was na film animowany "Salma w krainie dusz", a tuż po seansie  dzieci przeszły na niesamowitą i kolorową Paradę Dusz! Spędziliśmy Halloween razem w radosnej atmosferze!    
Opublikowano 11.11.2022 20:08
 Kolejny niezwykły koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości za nami. W tym roku wągrowiecka publiczność miała możliwość celebrowania tego pięknego dnia wsłuchując się w muzykę skomponowaną przez Gabriela Faure. Requiem d-moll tego znakomitego kompozytora wybrzmiało w naszym mieście po raz pierwszy. W pierwszej część koncertu usłyszeliśmy najstarsze perły polskiej muzyki sakralnej "Melodie na Psałterz Polski" Mikołaja Gomółki do słów Jana Kochanowskiego. Wykonawcy: Chór The Hoor z Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoników Bydgoskich, Soliści: Justyna Gęsicka, Damian Wilma, Ada...
Opublikowano 12.11.2022 08:08
 W Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu odbył się Koncert Andrzeja Grabowskiego z towarzyszeniem Piotra Krakowskiego! Wydarzenie odbyło się 12 listopada o godzinie 19:00.     Andrzej Grabowski – wybitny aktor teatralny I filmowy oraz kabareciarz, śpiewa teraz w zupełnie innym wydaniu. Na naszym koncercie poznacie Państwo dwie twarze tego artysty. Pierwszą, komediową – obecną w piosenkach takich jak "Plaża" czy "Zróbmy grilla", gdzie Grabowski ironizuje na temat narodowych wad Polaków; a także tę drugą, poważniejszą, która odsłania Andrzeja Grabowskiego jako filozofa i poetę zastanawiającego się ...
Opublikowano 20.11.2022 17:05
Siostry Szydłowskie z przytupem weszły do świata muzyki i polskiego show-biznesu. Wszystko to za sprawą wygranej głównego miejsca w programie „The Voice Senior”, a dokładniej pierwszej jego edycji. Siostry Szydłowskie to Elżbieta, Jolanta i Krystyna. Sympatyczne i utalentowane Panie odziedziczyły talent po swojej mamie, która marzyła o tym, by córki podzieliły jej pasję do muzyki. Siostry nie osiadły na laurach, a wręcz przeciwnie – z wielką aktywnością rozwijają swoją karierę. Ich debiutancka płyta zatytułowana jest „Siostry Szydłowskie”. Na płycie znajdują się covery znanych przebojów, które Panie wykonywały również w programie.   ...
Opublikowano 23.11.2022 16:04
Miejski Dom Kultury w Wągrowcu wraz z Centrum Handlowym "Karuzela" zapraszają dzieci szkolne do udziału w konkursie plastycznym "Moja Kartka Bożonarodzeniowa"    Technika wykonania prac: --- Cienkopisy, Długopisy, Pióra (Wyklucza się użycia flamastrów, pisaków, kredek, farb etc.)    Format prac: --- DL = Kartka w formacie DL ma rozmiar 9,9 × 21 cm, jest to 1/3 arkusza A4    Przedział wiekowy: --- Uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej    Termin zgłaszania prac na konkurs: do 4 grudnia 2022 na adres. Miejski Dom Kultury Ul. Kościuszki 55 62-100 Wągrowiec [W Kopercie z dop...
Opublikowano 26.11.2022 09:09
26 listopada o godz. 17:00 odbył się koncert Polskich Pieśni Historycznych. Wystąpiły przed Wami lokalne, jak i okoliczne chóry: Chór Kasztelanki działający przy Gołanieckim Domu Kultury, Chór No Name działający przy SP 1 w Wągrowcu oraz Ognisku Pracy Pozaszkolnej, Zespół Wokalny "Echo" z Dziennego Domu Seniora w Wągrowcu oraz Zespół Śpiewaczy im. S. Moniuszki działający przy Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. Wstęp na wydarzenie był wolny - dziękujemy za Waszą obecność!
Opublikowano 03.12.2022 18:06
Spotkanie z Michałem Worochem, pod tytułem ,,Niepełnosprawność mnie nie ogranicza”, w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami odbyło się 3 grudnia w naszej Galerii! Przedsięwzięcie zrealizowane zostało ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.   Michał Woroch Podróżnik, fotograf. Laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery National Geographic 2018 w kategorii Podróż Roku. Wydawca i autor książki Krok po kroku. ...
Aktorka - wydarzenie ODWOŁANE!
Opublikowano 04.12.2022 19:07

Szanowni Państwo,

z przykrością informujemy, że decyzją impresariatu, spektakl teatralny AKTORKA zaplanowany na dzień 4 grudnia 2022 o godz. 19:00 zostaje ODWOŁANY.

W celu zwrotu środków za bilety zakupione w punkcie kasowym prosimy o kontakt z kasą Kina MDK w godzinach jej funkcjonowania. Środki za bilety zakupione poprzez system sprzedaży online Bilety24.pl zostaną zwrócone tą samą drogą, którą dokonano zakupu.

 

"Kółko i krzyżyk" - wystawa malarstwa Roberta Kukli
Opublikowano 10.12.2022 17:05

"Kółko i krzyżyk", to wystawa malarstwa Roberta Kukli. Tworzą ją niezwykle atrakcyjne wizualnie portrety krzyży pokutnych z terenu powiatu świdnickiego. W tym rejonie znajduje się jedno z największych zagęszczeń krzyży pokutnych w Polsce. Prace wykonane są techniką akrylu na płótnie, na krosnach w kształcie krzyży. Wystawę uzupełniają namalowane, przeskalowane guziki ze strojów średniowiecznych znalezione w ziemi techniką akrylu na płytach o średnicy ok. 80 cm oraz obrazy Roberta Kukli.


 

Wystawa prezentowana była w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu od 10.12.2022 do 30.01.2023.

 

-----

Robert Kukla ur. 1968. Świdniczanin. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, projektowaniem graficznym, street artem, muralami, prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Nauczyciel. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury na stanowisku instruktora d/s plastyki i fotografii. Organizator i kurator wielu wystaw, plenerów, warsztatów i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015), laureat I Nagrody na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu.


 

Niektóre wystawy indywidualne:

2022- Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

2022- Muzeum Regionalne w Jaworze

2021- Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

2020- Muzeum Ziemi Mińskiej

2019- Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA

2019- Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie

2017- Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

2017- Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu

2016- Muzeum Regionalne w Myślenicach

2015- Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu

2015- Centrum Kultury w Połczynie Zdroju

2009- Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

2008- BWA „Zamek Książ”

2003- Galeria Miejska w Trutnovie (Czechy)

---

Krzyże pokutne – krzyże fundowane przez zabójcę w wyniku postanowień niektórych umów pojednawczych z rodziną zabitego.

Zwyczaj ten przywędrował do Polski z zachodu, a panował w niej prawdopodobnie od XIII w. do poł. XIX w. Na przestrzeni wieków krzyże zmieniały swój wygląd oraz formę. Z dokumentów wynika, że prawo to obowiązywało na terenie Śląska od roku 1301 do ok. 1500, w niektórych okolicach trwało nawet do 1615 r. Tradycja stawiania krzyży pokutnych przetrwała jeszcze długie lata, spotykało się stawianie już nie przez zabójcę, ale przez rodzinę zmarłego, tragicznie zamordowanego, dla uczczenia pamięci ofiary i tragedii. Krzyże pokutne wykonane były z surowca znajdującego się w pobliżu miejsca tragedii, tam gdzie w średniowieczu wydobywano granit, np. Sobótka, Strzelin – stawiano krzyże i kapliczki z granitu, a tam gdzie znajdowały się złoża piaskowca jak: Bolesławiec, Lwówek – wykuwano krzyże z miejscowego materiału, wykorzystując również głazy narzutowe. Krzyże pokutne, mają w swej surowej formie wyryte wizerunki narzędzi , którymi, o zgrozo, dokonano zbrodni. Możemy spotkać miecze, szable, łopoty, widły, topory, oszczepy, dzidy, sztylety, strzały.Dolny Śląsk jest najbogatszym w tego rodzaju zabytki regionem Polski a najwięcej ich znajduje się w okolicach Wałbrzycha i Świdnicy, skąd pochodzi autor wystawy "Kółko i krzyżyk."

Załączniki

Nazwa
kuklaIMG-1171.jpg pobierz
kuklaIMG-1172.jpg pobierz
kuklaIMG-1168.jpg pobierz
kuklaIMG-1169.jpg pobierz
kuklaIMG-1170.jpg pobierz
kuklaIMG-1167(1).jpg pobierz
kuklaIMG-1065(1).jpg pobierz
kuklaIMG-1065.jpg pobierz
kuklaIMG-1061.jpg pobierz
kuklaautoportret.jpg pobierz
JARMARK ŚWIĄTECZNY 2022
Miejski Dom Kultury w Wągrowcu jak co roku zadbał o świąteczno - zimową atmosferę podczas Jarmarku Świątecznego 2022.
 
 17 i 18 grudnia na płycie Rynku zostały rozlokowane domki wystawiennicze ze świątecznym asortymentem - do dyspozycji odwiedzających udostępnionych zostało 25 stoisk. Wystawcy mogli zaprezentować na stoiskach własne produkty, m.in. artykuły świąteczne i rękodzieło, słodycze i lubiane przysmaki świąteczne, pieczywo własnego wyrobu, mniejsze i większe upominki, ozdoby choinkowe i wiele innych! Podczas Jarmarku - a dokładnie pierwszego dnia w sobotę - wykonany został zaplanowany program występów artystycznych oraz warsztatów świątecznych. Część artystyczna opracowana została wspólnie z lokalnym środowiskiem artystów i zespołów.  Od 14:00 do 19:00 wspólnie z PBS w Wągrowcu zaprasiliśmy do udziału w warsztatach dekorowania pierników, a dla najmłodszych dostępny był ślizg śnieżny. W sobotnie popołudnie po raz pierwszy zapaliliśmy choinkę na wągrowieckim Rynku oraz - tradycją lat ubiegłych - przekazaliśmy mieszkańcom Betlejemskie Światełko Pokoju.
 
Dziękujemy!

 

Opublikowano 17.12.2022 18:06
Najsłynniejszy spektakl, który znają zarówno dzieci, jak i dorośli na całym świecie. „Dziadek do orzechów”. To wyjątkowa okazja by wprawić się w świąteczny nastrój, zachwycić tańcem i wzruszyć się ponadczasową muzyką Czajkowskiego. Na scenie zagościli artyści z Teatru Wielkiego w Poznaniu. Towarzyszyli im uczestnicy warsztatów baletowych z Akademii Ruchu i Tańca Classica Pauliny Kroczak.  
Koncert noworoczny Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych - "Z Mundurem i Humorem"
Opublikowano 15.01.2023 17:05

Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania pod dowództwem majora Pawła Joksa przywitała z nami nadchodzący nowy rok! Koncert odbył się 15 stycznia o godzinie 17:00.

Wojskowi muzycy zabrali Was w podróż po tradycyjnych utworach Johanna Straussa, a także otworzyli aleje gwiazd lat 20. - usłyszeliśmy utwory G. Gershwina, H Warsa i innych. Orkiestrowe brzmienie dzieł Straussów zostało przyozdobione humorem lat 20. Gwiazdą wieczoru była Aleksandra Rykowska. Dziękujemy, że byliście z nami!

LOVE STORY - Koncert Sławka Uniatowskiego
Opublikowano 14.02.2023 17:05
Sławek Uniatowski i jego Love Story  na Walentynki w Wągrowcu!  14 lutego odbył się klimatycznie - romantyczny koncert.
Nowy materiał oraz specjalnie przygotowane aranżacje w premierowej odsłonie wykonał Sławek Uniatowski - wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz multiinstrumentalista.
Wokalista wykonał utwory z repertuaru m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Edyty Geppert, Krzysztofa Krawczyka i Franka Sinatry. Podczas koncertu nie zabraknie także muzycznych niespodzianek.
Koncert Love Story był okazją do posłuchania piosenek, które dla milionów ludzi są przypomnieniem wielu wspomnień i emocji. Podczas muzycznej podróży pokazano miłość, która jest piękna we wszystkich barwach
 
Dziękujemy, że byliście z nami!
 
 
Opublikowano 10.03.2023 18:06
Ola Mae "Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ" 10 marca 2023r., godz. 18:00 MDK - Galeria MDK  Wstęp wolny!   W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki, a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze. Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją, że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie. Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać, na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją. Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch, przywiozła n...
Opublikowano 12.03.2023 10:10
Turniej Warcabowy "Wiosna" Miłośników warcabów (i nie tylko!) rozegraliTurniej Warcabowy "Wiosna", który odbył się  12 marca! Turniej rozpoczął się o godz. 10:00.

Miejski Dom Kultury zaprasza: DNI WĄGROWCA 2023 - KONCERT BRYSKIEJ