Sekcja Szydełkowania
Działalność rozpoczęła w kwietniu 2017r. aby kultywować tradycje naszych mam i babć przekazując je następnym pokoleniom.
Na zajęciach sekcji spotykają się osoby w różnych grupach wiekowych tzn. ,,od wnuczki do babci”.
Sekcja obecnie skupia 16 osób.
Głownym celem spotkań jest poznanie techniki szydełkowania I umiejętności czytania schematów używanych we wzorach. W ramach cotygodniowych warsztatów, twórczynie doskonalą swoje umiejętności w różnych techmikach: szydełkowanie, robótki na drutach, haft krzyżykowy I temari, koronka frywolitkowa, tworzenie biżuterii koralikowej i sploty makramy.
Oprócz czwartkowych spotkań w Galerii MDK w Wągrowcu, sekcja uczestniczyła w imprezach organizowanych przez różne organizacje samorządowe i stowarzyszenia, m.in.:
- prezentacja prac w Galerii Domu Kiltury i Muzeum Regionalnym,
- udział w festynach, jarmarkach i kiermaszach świątecznych
- jarmarku sztuki ludowej w Żninie ,,Jesień na Pałukach”
- warsztaty z dziećmi w ferie zimowe ,,wspólna pasja dla dużych i małych” oraz udział w telewizyjnym domu kultury.
- prezentacja rękodzieła i warsztaty na Gali w Skokach ,,Fismatynta zez naszego fyrtla” / dwukrotnie otrzymano nagrodę publiczności /
- organizacja światowego dnia dzirgania w przestrzeni publicznej /VI.2018 I 2019 rok/
- udział w konkursach na ozdoby świąteczne w bibliotec oraz haft i koronkę w SZOK w Szamotułach
- przy domu kultury członkinie ubrały drzewo w dziergany kubraczek X.2017r., wykonały ozdoby na dekorację świątecznej choinki i ubrały rzeźbę na zakończenie sezonu w letni strój
Dzierganie – to wspaniałe twórcze hobby, które uczy rozwijać wyobraźnię I daję ogromną satysfakcje z osiągniętego celu. Niczym balsam dla naszego umysłu, wycisza I mobilizuje do myślenia, daje relaks I zarazem rehabilituje.
Zapraszamy chętnych pasjonatów rękodzieła do spędzenia wspólnie czasu przy robótkach w każdy czwartek o godz. 17:00 do Galerii MDK.
Szachy są sportem umysłowym ze wszystkimi elementami sportowej rywalizacji wymagającej umiejętności panowania nad sobą, wytrwałości, przezorności, odwagi, woli zwycięstwa. Rozwijają inteligencję i zdolności twórcze. Niezaprzeczalne są walory szachów społeczne, kulturalne i wychowawcze.
Podstawowym celem działalności sekcji szachowej jest rozwój i popularyzacja szachów jako dyscypliny sportowej w środowisku Wągrowca i powiatu wągrowieckiego. Zajęcia odbywają się w piątki od 16:30-18-30. Oprócz tego organizowane są dodatkowo turnieje, na których można zdobywać kategorie szachowe i sprawdzić swoje umiejętności. Opiekunem sekcji jest - instruktor szachowy Jacek Haja.
WĄGROWIECKI CHÓR KAMERALNY powstał 1 października 1984 roku z inicjatywy pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wągrowcu. Artystyczne kierownictwo zespołu sprawuje Andrzej Kaliski – absolwent Instytutu Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz absolwent dyrygentury chóralnej I Wydziału w klasie prof. Stefana Stuligosza Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest współzałożycielem Chóru, który prowadzi od czasu jego powstania.
Członkowie zespołu zajmują się różnymi profesjami. Są wśród nich: nauczyciele, lekarze, urzędnicy, handlowcy, gospodynie domowe, absolwenci różnych szkół.
W swojej bogatej ofercie repertuarowej Chór ma utwory zarówno z zakresu muzyki sakralnej, jak i świeckiej. Prezentuje kompozycje mistrzów dawnych, a także kompozytorów współczesnych (polskich, niemieckich, francuskich, angielskich, włoskich, rosyjskich). Z równym powodzeniem wykonuje dzieła Wacława z Szamotuł (XVI – wiecznego kompozytora), jak bardziej współczesnego Józefa Świdra.
Repertuar Chóru to także pokaźny zbiór kolęd z różnych epok, madrygały, pieśni pasyjne, ludowe i patriotyczne. Nie brak także współczesnych szlagierów.
Swój program Chór prezentował podczas licznych koncertów i uroczystości w kraju i za granicą ( w Holandii, Niemczech, Francji i Rosji).
Największe osiągnięcia artystyczne zespołu:
- Puchar Wojewody Pilskiego na Wojewódzkim Konkursie Chórów (Piła, 1984),
- I miejsce w okręgowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej (Koszalin, 1985),
- udział w Ogólnopolskim Koncercie Chórów „Legnica Cantat” (Legnica, 1990),
- główna nagroda na Wojewódzkim Konkursie Chórów województwa pilskiego (Piła, 1992),
- III miejsce na VII Wielkopolskich Konfrontacjach Chórów (Koło, 1996).
Chór ma także na swoim koncie płytę CD, wydaną przez Miejski Dom Kultury w Czerwcu 1997, pt. „Musica sacra w wągrowieckiej Farze”.
Zespół wokalny MIDI SONG działa przy wągrowieckim domu kultury od stycznia 2022 roku. Instruktorem wokalnym dla dzieci i młodzieży jest pani Ewa Kamieniecka – Cyranek, certyfikowana nauczycielka śpiewu.
MIDI SONG ćwiczy wspólnie raz w tygodniu, a zespół bierze czynny udział w budowaniu oferty kulturalnej MDK w Wągrowcu uczestnicząc aktywnie
w wydarzeniach i koncertach miejskich.
PRACOWNIA TECHNIK SZLACHETNYCH I HISTORYCZNYCH wyłoniła się z „wirtualnej pracowni fotograficznej” i uczestników zajęć fotograficznych dla zaawansowanych prowadzonych od wielu lat w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu przez Lecha Szymanowskiego.
Facebookowa Grupa „Wirtualna Pracownia Fotograficzna MDK. Szkoła kadru. Warsztaty naświetlania” powstała w czasie epidemii corona wirusa w marcu 2020 r., jako ekwiwalent stałych zajęć fotograficznych Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu. Jej celem jest popularyzacja fotografii, szeroko pojęta edukacja fotograficzna, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami fotograficznymi między członkami grupy.
Członkami Grupy są fotografowie, miłośnicy, adepci i debiutanci w dziedzinie fotografii, którzy pragną wykonywać lepsze zdjęcia, dzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami i ciągle UCZYĆ SIĘ FOTOGRAFII, bez względu na stopień zaawansowania. Aktualnie (lipiec 2022) skupia 54 członków.
Wiosną 2022, kilka osób z Wągrowca, Poznania i Chodzieży bierze udział w realnych zajęciach ciemniowych w PRACOWNI TECHNIK SZLACHETNYCH I HISTORYCZNYCH, która znajduje się budynku Warsztatowi Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu.
Na cotygodniowych zajęciach (środy, 17.00-20.00) uczestnicy poznają i doskonalą historyczne, XIX i XX wieczne techniki fotograficzne, zarówno srebrowe, żelazowe, chromianowe, z użyciem starych aparatów fotograficznych i . Regularnie do prowadzenia zajęć zapraszani są zaprzyjaźnieni artyści zajmujący się fotografią tradycyjną i alternatywną.
Anthotypia, luxografia, rayogramy, fotografia otworkowa, fotografia wielkoformatowa i średnioformatowa, cyjanotypia, guma chromianowa, lithprint, vandyke, albumina, gum oil print, polaroid, polaroid transfer to tylko niektóre tematy podejmowane w Pracowni.
Tutaj narodził się i zrealizowany został projekt: KONKURS FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ „ŹRÓDŁA” WĄGROWIEC 2021. Wystawa pokonkursowa, na którą zgłoszone zostało prawie 100 prac uczestników z całej Polski, eksponowana była w Galerii MDK w Wągrowcu i w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.
W czasie ferii zimowych i letnich „Pracownia” prowadzi atrakcyjne zajęcia warsztatowe dla dzieci. Sporadycznie zaś spacery fotograficzne dla dorosłych.
Chór powstał w gronie znajomych w marcu 2010 roku. Od samego początku zespół działa przy Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. W swojej historii występował w kraju na wielu imprezach chóralnych i kulturalnych reprezentując Miasto Wągrowiec.
The HOOR po raz pierwszy koncertował poza granicami w grudniu 2011 roku
w partnerskiej gminie miasta Wągrowca Le Plessis Trevise we Francji gdzie wykonał repertuar składający się z tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. We wrześniu 2013 roku The HOOR koncertował w partnerskim mieście Gyula na Węgrzech. Zespół bierze udział
w konkursach i festiwalach chóralnych na terenie całego kraju, a swój repertuar sukcesywnie wzbogaca o utwory muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. The HOOR od 2013 roku jest organizatorem Koncertów Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wągrowieckim klasztorze, podczas których wraz z Chórem Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz z Orkiestrą Symfoników Bydgoskich wykonywał dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej takie jak Requiem d-moll, Mszę Koronacyjną W.A. Mozarta, Mszę G-dur F. Schuberta, Małą Mszę Uroczystą
G. Rossiniego, pieśni polskie K. Szymanowskiego i M. Bembinowa oraz Pieśni St. Moniuszki.
Dyrygentem The HOOR jest Tomasz Kotwica.
Tradycje Ruchu Śpiewaczego w Wągrowcu sięgają roku 1889. Zespół Śpiewaczy jest kontynuatorem tej tradycji. Zespół działa od roku 2018, jednak wcześniej (od 1964) działał pod nazwą Chór Nauczycielski im. St. Moniuszki w Wągrowcu, który znacząco odnotował swoją aktywność na kartach chóralnej historii otrzymując w 2007 roku status członka Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr od zarządu głównego PZChiO. Zespół jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Bierze udział w organizowanych przez Związek koncertach i festiwalach a także w przeglądach zespołów seniorskich organizowanych na terenie całego kraju. Zespół zrzesza członków różnych grup i sekcji seniorów z terenu miasta. Wągrowiecki Zespół Śpiewaczy występuje na terenie miasta oraz powiatu wągrowieckiego uświetniając uroczystości i szczególne spotkania.
Dyrygentem Zespołu Śpiewaczego im Stanisława Moniuszki od 2008 roku jest Tomasz Kotwica.
Na zajęciach SEKCJI MALARSTWA NA DESCE I SZKLE inspirowanego ikoną dorośli uczestnicy zapoznają się z historią pisania ikon. Wykonywane są prace na szkle i desce. Uczestnicy zapoznają się z wizerunkami Świętych, które te ikony przedstawiają oraz omawiają ich historię życia – pozwala to na jak najdokładniejsze wykonanie malowideł.
Zajęcia prowadzi nasz wieloletni instruktor plastyki - pan Ryszard Dereżyński.

Miejski Dom Kultury zaprasza: KONCERT ANDRZEJA GRABOWSKIEGO Z TOWARZYSZENIEM PIOTRA KRAKOWSKIEGO
© Copyright 2022. All Rights Reserved.