Lech Szymanowski "Notatki z prowincji. Część 2." Wystawa fotografii.
Opublikowano 21.10.2023 18:06

Lech Szymanowski

"Notatki z prowincji. Część 2."

Wystawa fotografii.

„Notatki z prowincji” to długoterminowy projekt fotograficzny, nad którym pracuję od co najmniej 20 lat. Pierwsza część wystawy miała premierę w 2017 roku w Muzeum Kultury Ludowej (Skansenie) w Osieku n. Notecią. W "Części 1" „Notatek z prowincji…” przewijały się trzy interesujące mnie tematy: pamięć i przemijanie, wielkopolska wieś, miejsca święte.

W "Części 2" rozłożenie akcentów jest nieco inne, "Część 2" jest miejska i małomiasteczkowa; dotyczy pojęcia prowincji, miejsc gdzie czas i przestrzeń mają inne znaczenie. Czas wykonania fotografii jest mniej więcej ten sam, 2003-2018, fotografie do obu zestawów powstawały równolegle; zaczynając tworzyć prezentowane cykle jeszcze nie wiedziałem, że linia podziału przebiegać będzie między właśnie tymi tematami.

„Częśc 2” Notatek tworzą zdjęcia z cykli: „Notatki z prowincji. Parki i ogrody”, „Notatki z prowincji. Żyrardów miasto ogród”, „Notatki z prowincji. Listy z Suicide City” i „Notatki z prowincji”. Wystawę tworzą czarno-białe odbitki wykonane tradycyjnie - z użyciem różnych aparatów analogowych i powiększalnika - techniką żelatynowo-srebrową oraz kolorowe i czarno-białe wydruki zdjęć wykonanych aparatami cyfrowymi. Swoją przygodę fotografią zaczynałem od tradycyjnej ciemni analogowej, ale gdy pojawiła się fotografia cyfrowa dość szybko i sprawnie, bez bólu zaadoptowałem ją dla swoich potrzeb, dlatego niektóre zdjęcia wykonane zostały za pomocą aparatów cyfrowych.

Wątkiem przewodnim 2 części notatek są arkadia - parki - ogrody - miasta ogrody. Na co dzień człowiek miasta nie zdaje sobie sprawy jak ważna dla jego zdrowia psychicznego jest sztuczne wprowadzenie natury do przestrzeni miejskiej pod postaciami parków i ogrodów. Strefy wypoczynku, ładowania baterii, „Parki i ogrody” to temat niewyczerpany, więc, skupiłem się na kilku moich ulubionych zielonych strefach.

Kolejny temat „Żyrardów, miasto ogród” to próba opisania szczególnego miejsca na Mazowszu, miejsca, które stało się - zrealizowanym już w XIX wieku - założeniem miasta ogrodu. Kilka lat temu pojechałem dwukrotnie do Żyrardowa aby na własne oczy zobaczyć i sfotografować co zostało z pięknej idei. Projekt podobnie jak pozostałe jest ciągle otwarty, w sprzyjających okolicznościach zamierzam się jeszcze wybrać do Żyrardowa aby wykonać zapis miasta-ogrodu w kolorze.

„Listy z Suicide City” są opowieścią o miejscu w Polsce, w którym żyjemy z żoną od prawie 40 lat, gdzie urodziły się i wychowały nasze dzieci, wyjątkowym „small-town”, które trudno polubić, ale to właśnie tutaj stworzyliśmy nasz dom i ogród. Fotografuję tutaj niewiele, częściej eksperymentuję z materią fotograficzną. „Listy z Suicide City” są z pewnością najbardziej subiektywnym fragmentem wystawy. Na pierwszy rzut oka zbiór ma charakter dokumentalny. Jednak nie roszczę sobie praw do dokumentowania czegokolwiek, ta wystawa ma być czymś na kształt wizualnego eseju, formą fotograficzną prezentującą rzeczywistość tylko i wyłącznie z mojego autorskiego punktu widzenia.

Niektóre prace, skany wglądówek albo negatywów pokazywałem wcześniej na moim blogu i Instagramie ale nigdy w wersji ostatecznej, powiększenia lub wydruku. Wiele zdjęć nie było jednak nigdy reprodukowanych i pokazywanych komukolwiek, po raz pierwszy zaistniały dopiero w przestrzeni wystawowej Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym w Pile, Skansenie w Osieku i Galerii Świdnickiego Ośrodka Kultury.

(autor)

Miejski Dom Kultury zaprasza: Love Duet i przyjaciele