Świat Profesora Zina. Wystawa rysunków i akwareli ze zbiorów Jerzego Kani.
Opublikowano 22.07.2022 20:08
Wiktor Zin to wyjątkowa postać, którego kreskę kojarzy wielu dorosłych Polaków. Niejeden też pamięta program telewizyjny „Piórkiem i węglem”, podczas którego prowadzący opowiadał o sztuce i historii, tworząc przy tym z niezwykłą gracją w kilka chwil wyjątkowe rysunki polskich pejzaży i starych budowli.
Opowiadał o nich ze znawstwem i z zapałem, rysując węglem sylwety budynków i detale architektoniczne. Wiadomo też, że na tym nie kończyły się plastyczne pasje prof. Zina. Obrazy i rysunki pokazywane były na wystawach za życia autora i po jego śmierci.
Na naszej wystawie będzie można obejrzeć ponad 30 prac artysty. Są to dzieła wykonane węglem oraz malowane akwarelą. Przedstawiające Hrubieszów – rodzinną miejscowość profesora Zina, różne obiekty budowlane oraz detale architektoniczne.
Pochodzą z kolekcji pana Jerzego Kani.


Wystawę w Wągrowcu będzie można zwiedzać do 31 sierpnia 2022 roku.
 
Wiktor Zin (ur. 14 września 1925 w Hrubieszowie, zm. 17 maja 2007 w Rzeszowie) – był polskim architektem, profesorem Politechniki Krakowskiej, generalnym konserwatorem zabytków (1977–1981), prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; popularyzatorem wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonistą, autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”.
W swoim dorobku życiowym ma wiele rozpraw naukowych oraz książek, projektów architektonicznych kościołów oraz ich wnętrz w kraju i za granicą.
 

Miejski Dom Kultury zaprasza: Love Duet i przyjaciele